JOIN SCOUTING

Are you interested in signing your child up for an adventure of a lifetime?

Cub Scouting (Grades K-5)

Locate your school district below and click the link to begin searching for a Cub Scout Pack near you. 
A.L Wilson Elementary School

Pack 609- Cubmaster: Brenda Gower; Phone: (724) 963-5811 

Friendship Hill Elementary School

Pack 696- Cubmaster: Kim Stewart; Phone: (724) 583-0690

George J. Plava Elementary School

Pack 654- Cubmaster: Lois Dirda; Phone: (724) 245-7488

Masontown Elementary School

Pack 654- Cubmaster: Lois Dirda; Phone: (724) 245-7488

Smithfield Elementary School

Pack 696- Cubmaster: Kim Stewart; Phone: (724) 583-0690

Brownsville Elementary School

Kristen Eagle (724) 208-2341 

Bullskin Elementary School

Pack 164- Cubmaster: Ashley Kelly; Phone: (724) 961-3265 

Springfield Clifford N Pritts Elementary School

Pack 164- Cubmaster: Ashley Kelly; Phone: (724) 961-3265 

Dunbar Township Elementary School

Pack 180- Cubmaster: Jarrod Whoric; Phone: (724) 970-8832

West Crawford Elementary School

Pack 101- Cubmaster: Kasey McIntosh; Phone: (724) 434-6174 

Pack 111- Cubmaster: Chris Parrill; Phone: (724) 963-2976

Connellsville Area Catholic Elementary School

Pack 101- Cubmaster: Kasey McIntosh; Phone: (724) 434-6174 

Pack 111- Cubmaster: Chris Parrill; Phone: (724) 963-2976

Grandview Elementary School

Pack 305(Kingston): George Dalesandry; cubmaster305@gmail.com

SIGN UP 9/15 6-7:30PM Kingston Club

Pack 345- (New Alexandria): Vincent Mackell; (724) 840-3232

Pack 351-(Hillside) Jennifer Morrow; 724-549-8286, missrescue92@hotmail.com

SIGN UP 9/19 Derry Railroad Days

Heritage Elementary School

Pack 207- Cubmaster: Ben Collamer; Phone: (724) 882-7250

Newlonsburg Elementary School

Pack 207- Cubmaster: Ben Collamer; Phone: (724) 882-7250

Pack 213- Cubmaster: William Stewart; Phone: (412) 292-9444

Sloan Elementary School

Pack 213- Cubmaster: William Stewart; Phone: (412) 292-9444

Frazier/Perry Elementary School

Pack 625- Cubmaster: Ryan Jerrico ; Phone: (724) 809-9188

Latrobe Elementary School

Pack 304- Joshua Bowser; bowserj@lhtot.com

SIGN UP 9/17 6:30-8PM St. John’s Parish Center

Baggaley Elementary School

Pack 311- Cubmaster: Angie Beukema; Phone (814) 418-0590

SIGN UP 9/17 6-7PM St. Vincent Grove

Mountain View Elementary School

Pack 476-  Chris Sheetz; (724)466-9163 476cubmaster@gmail.com

SIGN UP 9/17 6-7:30PM Pipetown American Legion

Amos K. Hutchinson Elementary School

Pack 405(South Gbg)-  Derrick Steininger; derrickthomas17@hotmail.com

SIGN UP 9/15 6:30PM Huff Ave. Pavilion Park

Pack 480(Carbon)-  Rob Very; (724) 837-3707

SIGN UP 9/21 6PM “Camp Very” 942 Red Hawk Ln Greensburg

Metzgar Elementary School

Pack 211- : Maryann Fabian;delmontpack211@gmail.com

SIGN UP 9/14 6:30-8:30 Newhouse Park

Nicely Elementary School

Pack 414- Patrick Shoup; shouppatrick@gmail.com

West Hempfield Elementary School

Pack 261- Cubmaster: Debbie Frye; Phone: (724) 205-0353

Fort Allen Elementary School

Pack 464- Tim Fetter; cheffetter1@msn.com

SIGN UP 9/16 7PM Harrold Zion Church

Pack 480- Rob Very; Phone: (724) 837-3707

SIGN UP 9/21 6PM “Camp Very” 942 Red Hawk Ln Greensburg

Maxwell Elementary School

Pack 418- BJ Barch; maxwellpack418@gmail.com

SIGN UP 9/21 6PM Maxwell Elementary School

Stanwood Elementary School

Pack 457-Jason Sottile;(724) 635-0360, sottilej@gmail.com

SIGN UP 9/17 6:30-8PM Youngwood Firehall

West Point Elementary School 

Pack 416- Julie Santarlas; julie.santarlas@gmail.com

SIGN UP 9/17 6-7PM Good Shepard Lutheran Church

Jeannette McKee Elementary/Middle School 

Pack 226- Cubmaster: Rob Kristoff; Phone: (724) 454-5369

Clark Elementary School

Pack 623- Cubmaster: David Meredith; Phone: (724) 439-5774 

Hatfield Elementary School

Pack 620- Cubmaster: Kent Buckingham; Phone: (608) 566-4180 

Hutchinson Elementary School

Pack 623- Cubmaster: David Meredith; Phone: (724) 439-5774 

Marshall Elementary School

Pack 623- Cubmaster: David Meredith; Phone: (724) 439-5774 

Mellon Elementary School

Pack 370- Cubmaster: Gregory Sullenberger; Phone: (724) 238-2116

SIGN UP 9/22 6:30PM Heritage Methodist Church

Laurel Valley Elementary School

Pack 123- Cubmaster: John Hayes; Phone: (703) 930-9514

Donegal Elementary School

Pack 135- Greta Garsteck ; (724) 396-1289

SIGN UP 9/16 6:30-7:30PM Norvelt Pony League Pavilion

Norvelt Elementary School

Pack 135- Greta Garsteck ; (724) 396-1289

SIGN UP 9/16 6:30-7:30PM Norvelt Pony League Pavilion

Ramsey Elementary School

Pack 135- Greta Garsteck ; (724) 396-1289

SIGN UP 9/16 6:30-7:30PM Norvelt Pony League Pavilion

Hahntown Elementary School

Pack 257- Cubmaster: William Bouldin; Phone: (724) 493-4111

Sheridan Terrace Elementary School

Pack 254- Cubmaster: Kyle Bryan; Phone: (724) 863-9775

Stewartsville Elementary School

Pack 270- Cubmaster: Jim Born; Phone: (717) 377-0195

Sunset Valley Elementary School

Pack 293- Committee Chair: Jason Colaiuta; Phone (412) 443-7231

Harrison Park Elementary School

Pack 230- Cubmaster: Michael Baker; Phone: (724) 493-0613

Level Green Elementary School

Pack 201- Cubmaster: Jessica Raithel; Phone: (314) 346-7195

McCullough Elementary School

Pack 253- Cubmaster: Randy Johnson; Phone: (724) 757-3219

P-253 Sign Ups: 10/27/20 at St. Barbara’s Church (Social Hall), 111 Raymaley Road Harrison City from 6:30 pm to 8 pm.

Sunrise Estates Elementary School

Pack 236- Cubmaster: Daniel Shaffer; Phone: (412) 610-2186

Trafford Elementary School

Pack 201- Cubmaster: Jessica Raithel; Phone: (314) 346-7195 

 
Mother of Sorrows School

Pack 207- Cubmaster: Ben Collamer; Phone: (724) 882-7250

Queen of Angels Elementary School

Pack 293- Cubmaster: Daryl Muzy; Phone: (724) 861-8563

 Aquinas Academy

Pack 414- Patrick Shoup; shouppatrick@gmail.com

Christ the Divine Teacher Elementary School

Pack 304- Joshua Bowser; bowserj@lhtot.com

SIGN UP 9/17 6:30PM St. John’s Parish Center

Valley School of Ligonier

Pack 311-  Angie Beukema; Phone: (814) 418-0590

SIGN UP 9/15 6PM St. Vincent Grove

Amburst Christian Academy 

Pack 457- Jason Sottile; sottilej@gmail.com

SIGN UP 9/17 6:30PM Youngwood Firehall

Mount Moriah Christian School

Pack 696- Cubmaster: Kim Stewart; Phone: (724) 583-0690

Pack 608- Cubmaster: Ken Jefferies; Phone: (724) 438-1849 

Chestnut Ridge Christian Academy

Pack 620- Cubmaster: Kent Buckingham; Phone: (608) 566-4180 

St. Johns Elementary School

Pack 620- Cubmaster: Kent Buckingham; Phone: (608) 566-4180 

Connellsville Area Catholic School

Pack 180- Cubmaster: Emerson Long; Phone: (724) 529-2065

Southmoreland Primary (K-1)

Pack 160- Cubmaster: Travis Smith; Phone: (724) 366-8472

Pack 151- Cubmaster: Rob Cochran; Phone (724) 309-5549

Southmoreland Elementary School

Pack 160- Cubmaster: Travis Smith; Phone: (724) 366-8472

Pack 151- Cubmaster Rob Cochran; Phone: (724) 309-5549

Ben Franklin Elementary School

Pack 608- Cubmaster: Ken Jefferies; Phone: (724) 984-8131 

Franklin Elementary School

Pack 608- Cubmaster: Ken Jefferies; Phone: (724) 984-8131 

Lafayette Elementary School

Pack 695- Cubmaster: Ron Haney; Phone: (724) 320-7605 

Marclay Elementary School

Pack 685- Cubmaster: Mark Hager; Phone: (724) 329-1239 

Heather Vansickle (724) 320-5910

Menallen Elementary School

Pack 608- Cubmaster: Ken Jefferies; Phone: (724) 984-8131 

Wharton Elementary School

Pack 685- Cubmaster: Mark Hager; Phone: (724) 329-1239 

Heather Vansickle (724) 320-5910

H.W. Good Elementary School

Pack 258- Cubmaster: Karen Shupe; Phone: (724) 861-8563

Mendon Elementary School

Pack 460- Cubmaster: Michael Kolar; Phone: (724) 689-3810

West Newton Elementary School

Pack 209- Committee Chair: Casey Veychek; Phone:(724) 732-5336

Scouts BSA (Ages 11-17)

Locate your school district below and click the link to begin searching for a Scouts BSA Troop near you. 
AG North & South Middle School

Troop 609; Scoutmaster: Wes Gower; Phone: (724) 963-5811

Troop 681; Scoutmaster: John Tinker; Phone: (724) 562-9707

Troop 643; Scoutmaster: Chuck Popovich; Phone: (724) 583-7875

Brownsville Middle School

Troop 635; Scoutmaster: Isaac Melvin; Phone: (724) 880-7667

Connellsville Middle School

Troop 180; Scoutmaster: Sam Kish; Phone: (412) 759-6760

Troop 101; Scoutmaster: Dana Doppelhuerer; Phone: (724) 454-7711

Troop 111; Scoutmaster: Tom Exton; Phone: (724) 557-0888

Troop 163; Scoutmaster: Nathan Shultz; Phone: (724) 562-9856

Troop 150; Scoutmaster: Aaron Coffman; Phone: (724) 628-5670

Derry Middle Schools

Troop 305; Scoutmaster: Matt Robbins; Email: rdawnmatt@comcast.net

Troop 345; Scoutmaster: Mark Sobota; Email: marksobota@yahoo.com

Troop 352; Scoutmaster: Ray Byers; Email: raywirenut@aol.com

Franklin Regional Middle School

Troop 205; Scoutmaster: Kevin Beamer; Phone: (724) 327-4838

Troop 208; Scoutmaster: Alex Foust; Phone: (412) 605-4540

Frazier Middle School

Troop 625; Scoutmaster: Ken Timko; Phone: (724) 736-4676

Greater Latrobe Middle Schools

Troop 304; Scoutmaster: Tim Dalton; Email: tim.dalton@ketterercharter.org

Troop 311; Scoutmaster: Joe Janke; Email: jjanke@tsititanium.com

Troop 478; Scoutmaster: Ed Callahan; Email: ecallahan@pa.gov

Troop 1304 (Female Unit); Scoutmaster: Cindy Dalton; Email: cadpooh@hotmail.com

Greensburg Salem Middle Schools

Troop 211; Scoutmaster: George Caldwell; Email: caldwell161@gmail.com

Troop 405; Scoutmaster: Chris Ulrich; Email: chrisulrich310@gmail.com

Troop 480; Scoutmaster: Mike Buric; Email: mburic101@gmail.com

Troop 1211 (Female Unit); Scoutmaster: Maryann Fabian; Email: MFabian@presslyridge.org

Hempfield Middle Schools

Troop 416; Scoutmaster: Jason Butina; Email: jasonbutina@gmail.com

Troop 457; Scoutmaster: Josh Chenoweth; Email: jchenoweth76@hotmail.com

Troop 465; Scoutmaster: Terry McCann; Email: terry_mccann09@hotmail.com

Troop 480; Scoutmaster: Mike Buric; Email: mburic101@gmail.com

Troop 1211 (Female Unit); Scoutmaster: Maryann Fabian; Email: MFabian@presslyridge.org

Jeannette Jr./Sr. High School

Troop 226; Scoutmaster: Josh Tabor; Phone: (814) 418-1638

Laurel Highlands Middle School

Troop 620; Scoutmaster: Chuck Coldren; Phone: (724) 323-4125

Troop 623; Scoutmaster: Dave Mihalko; Phone: (724) 582-9272

Troop 608; Scoutmaster: Keith Jefferies; Phone: (412) 961-1279

Troop 682; Scoutmaster: Chuck Smitley; Phone: (724) 984-7740

Ligonier Valley Middle School

Troop 123; Scoutmaster: Tim Martin; Email: tjmartconstru@yahoo.com

Troop 372; Scoutmaster: Jeff Hutchinson; Email: jhutchligonier@comcast.net 

Troop 375; Scoutmaster: David Johnston; Email: soggybottomjohnston@gmail.com

Troop 1372 (Female Unit); Scoutmaster: Dawn Higgins; Email: cdmhiggins@comcast.net

Mount Pleasant Middle School

Troop 133; Scoutmaster: Nathaniel Shaffer; Email: nbs119@gmail.com

Troop 472; Scoutmaster: John Pipak; Email: apipak@msn.com

Norwin Middle School

Troop 251; Scoutmaster: Michael Hornicak; Phone: (724) 861-5613

Troop 252; Scoutmaster: Kevin White; Phone: (412) 849-8071

Troop 257; Scoutmaster: George Astrab; Phone: (724) 515-5069

Troop 293; Scoutmaster: David Shadd; Phone: (724) 217-0583

Troop 284; Scoutmaster: Glenn Dzaack; Phone: (724) 216-2681

Troop 295; Scoutmaster: John Bernie; Phone: (412) 478-8121

Penn Trafford Middle Schools

Troop 230; Scoutmaster: Leo Ciaramitaro; Phone: (724) 689-6281

Troop 236; Scoutmaster: Robert Calabrisi; Phone: (412) 414-3202

Troop 239; Scoutmaster: Mark Buczkowski; Phone: (724) 744-7642

Troop 1236 (Female Unit); Scoutmaster: Lisa Slentz; Phone: (706) 662-1502

Troop 1239 (Female Unit); Scoutmaster: Arienne Simon; Phone: (724) 392-4115

Troop 201; Scoutmaster: Leo Wozniak; Phone: (412) 373-0603

Southmoreland Middle School

Troop 160; Scoutmaster: James Crace; Phone: (724) 757-3290

A J McMillen Middle School

Troop 687; Scoutmaster: Rush Elliot; Phone: (724) 466-1488

Ben Franklin Middle School

Troop 695; Scoutmaster: Ron Haney; Phone: (724) 320-4252

Troop 1695 (Female Unit); Scoutmaster: Carrie Haney; Phone: (724) 320-4252

Troop 608; Scoutmaster: Keith Jefferies; Phone: (412) 961-1279

Troop 690; Scoutmaster: Warren Vail; Phone: (724) 208-3601

Yough Intermediate Middle School

Troop 259

Troop 1259 (Female Unit)

Troop 461